دلیل سرد شدن آب پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور بوتان ایمرگاس و آریستون

2023-12-06 19:23:15


دلیل سرد شدن آب پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور بوتان ایمرگاس و آریستون

یکی از مشکلات رایج سیستم گرمایشی پکیج، سرد بودن آب پکیج دیواری علی‌رغم روشن بودن سیستم است؛ این به دلایل گوناگونی مثل خرابی فلوسوئیچ و خرابی پمپ پکیج به وجود می آید. در کنار بررسی 12 علت سرد بودن آب پکیج گرمایشی، راهکارهایی برای حل این مشکل در خانه ارائه کنیم.


همشهری گرامی! شما می توانید جهت دریافت اطلاعات، سوالات و یا درخواست اعزام تعمیرکار/سرویسکار با شماره های ذیل نیز تماس حاصل فرمایید :

021-66253787    09129429461

حالت های سرد شدن آب پکیج

به طور معمول سرد بودن آب مصرفی پکیج مشکلی است که در دو حالت زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 

پکیج اصلا روشن نمیشود: حالت اولی که در آن با سردی آب پکیج مواجه خواهید شد زمانی است که نه تنها آب مصرفی پکیج گرم نیست؛ بلکه شوفاژ هم هیچ گرمایی ندارد. به تعبیر دیگر دستگاه فاقد هرگونه عکس العمل است و روشن نمیشود. در این حالت ابتدا باید با بررسی ارور دستگاه برای عیب یابی آن اقدام شود؛ البته این فرآیند به دو صورت عیب یابی عمومی پکیح و عیب یابی بر اساس خطا انجام می گیرد

پکیج روشن میشود اما آب شوفاژها سرد است: در حالت دوم به رغم روشن شدن دستگاه با سرد بودن آب پکیج مواجه میشوید که مهم ترین دلیل این موضوع وجود عیب و ایراد در شیر برقی و خرابی فلو سوئیچ است.

در این مقاله از زیر مجموعه مقالات عیب یابی پکیج به علت سرد شدن اب مصرفی پکیج در حالت دوم، یعنی زمانیکه دستگاه روشن میشود ولی آب داخل رادیاتور ها سرد است خواهیم پرداخت و راهکار هایی برای رفع این مشکل پیشنهاد خواهیم کرد. خوب است بدانید تهران سرویس یار سرویس و تعمیر پکیج تهران را با بروزترین روش ها در منزل انجام می دهد.

 

شایع ترین دلایل سرد بودن آب پکیج در هنگام روشن بودن آن

به طور کلی دلایل زیادی باعث سرد بودن آب پکیج در زمان کارکردن این سیستم می‌شوند اما تعمیرکاران با برخی از این دلایل، برخورد بیشتری دارند که عبارتند از:

 

  خرابی شیر برقی؛
 1. خرابی فلو سوئیچ پکیج؛
 2. نیمه باز بودن فنر بای پس؛
 3. خرابی سنسور دما؛
 4. طولانی بودن مسیر لوله کشی پکیج؛
 5. کوپل بودن مدار آب گرم و سرد؛
 6. بالا بودن دبی آب سرد ورودی؛

در ادامه تاثیرگذاری هر کدام از عوامل بالا بر سرد شدن آب پکیج را بررسی کرده و روش های رفع هر یک از این مشکلات آموزش می‌دهيم. البته خرابی برد، کم بودن ارتفاع شعله مشعل، کوچک بودن قطر لوله گاز، بیش از حد پایین بودن دمای آب سرد ورودی نیز جزو دلایلی است که باعث گرم و سرد شدن آب پکیج می شوند.

 

خرابی شیر برقی و تاثیر آن بر سرد شدن آب پکیج

با توجه به این که شیر برقی با بستن مسیر منتهی به رادیاتورها موجب هدایت آب مصرفی می شود؛ اگر این شیر دچار خرابی یا ایرادی باشد آب برای گرم شدن به سمت مبدل ثانویه نخواهد رفت و در نتیجه خبری از هدایت آب گرم مصرفی نخواهد بود.

 

به طور معمول خرابی شیر برقی به دلیل وجود اشکال در مغزی سه راه پشت این شیر به وجود می آید، به این صورت که گذر زمان باعث از بین رفتن آب بندی اورینگ مغزی پشت شیر برقی شده و در نتیجه آن آب به درون این شیر راه می یابد؛ این موضوع در نهایت منجر به سوختن شیر برقی خواهد شد. ناگفته نماند یک چنین ایرادی اغلب در پکیج های دو مبدله دیده می شود.

 

خرابی فلو سوئیچ و سرد بودن آب پکیج

خرابی ف24تعمیر در تهران دلیل سرد شدن آب پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور بوتان ایمرگاس و آریستونو سوییچ موضوعی است که بیشتر در پکیج های تک مبدله رخ می دهد. فلوسوئیچ پکیج در حقیقت این وظیفه را دارد که باز شدن آب مصرفی را به برد اعلام نماید؛ با این حساب در صورت خرابی آن خبری از آب مصرفی گرم هم نخواهد بود.

 

گر احتمال می دهید که علت سردی آب پکیج، خرابی قطعه فلومتر یا فلو سوئیچ باشد در این صورت برای حصول اطمینان باید سیم های آن را اتصال کوتاه کنید. پس از آن اگر پکیج روشن شد به معنای خرابی فلوسوئیچ است. منتها به طور معمول توصیه می شود افراد فاقد مهارت و تجربه کافی دست به چنین اقدامی نزده و برای این کار از تکنیسین های حرفه ای کمک بگیرند

 

نیمه باز بودن فنر بای پس

نیمه باز بودن فنر بای پس یا خرابی سوپاپ آن از دیگر دلایل سرد بودن آب پکیج به حساب می آید. در خصوص این قطعه باید بگوییم کاربرد آن برای شرایط خاصی است؛ یعنی برای زمانی که مسیر گرمایش، افت فشار زیادی را تحمل کرده یا به طور کامل مسدود شود و به منظور جلوگیری از ورود فشار زیاد به پمپ پکیج اقدام به تعبیه سوپاپ بای پس در مدار شده است. به این ترتیب این سوپاپ با متصل کردن مسیر رفت و برگشت مدار گرمایش موجب تسهیل روند گردش آب می شود.

 

چنانچه سوپاپ بای پس کارایی خود را از دست داده و نیمه باز یا باز بماند نتیجه آن این است که مقداری از آب مدار گرمایش به طور مداوم در مسیر سوپاپ اطمینان به چرخش در می آید. همین موضوع نیز دمای مطلوب آب گرم مصرفی را گرفته و به دنبال آن آب پکیج سرد می شود.

 

تعمیر پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان دلیل سرد شدن آب پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور بوتان ایمرگاس و آریستون="rtl"> در صورت وجود مشکل روشن شدن ولی سرد شدن آب پکیج اگر ایراد از سوپاپ بای پس باشد لازم است این سوپاپ را باز کرده و لوله مسی موجود در آن را تمیز نمایید. ناگفته نماند در اغلب پکیج های دو مبدل، مبدل ثانویه جایگزین مسیر بای پس شده است.

 

خرابی سنسور دما

سنسور دما NTC وظیفه تشخیص دمای آب پکیج را بر عهده دارد. در واقع پس از باز کردن آب ابتدا قطعه فلو سوئیچ باز شدن آن را تشخیص می دهد سپس اگر دمای آب کمتر از میزان تنظیم شده روی برد پکیج باشد، شاهد روشن شدن فوری این سیستم گرما زا خواهید بود.

 

وجود هرگونه ایراد یا خرابی در سنسور دما موجب ارسال دمای اشتباه به برد پکیج شده و در نتیجه آن سیستم پکیج به تصور گرم بودن آب، روشن نخواهد شد. به این ترتیب آب مصرفی پکیج نیز سرد باقی می ماند.

 

طولانی بودن مسیر لوله کشی پکیج، از دلایل متداول سرد بودن آب پکیج گرمایشی

 

در میان چندین علت سرد بودن آب پکیج دلیلی بسیار ساده اما متداول وجود دارد که معمولاً به آن توجهی نمی شود؛ آن هم طولانی بودن مسیر لوله کشی های پکیج است. در واقع این موضوع باعث تلف شدن مقدار زیادی از حرارت و همین طور افزایش مصرف گاز پکیج می شود؛ به این ترتیب در طول مسیر از دمای آب مصرفی این سیستم کاسته شده و نتیجه آن سرد شدن آب داخل رادیاتور های پکیج خواهد بود.

 

کوپل بودن مدار آب گرم و سرد؛ دلیل اساسی گرم نشدن آب پکیج دیواری

کوپل بودن مدار آب گرم و سرد ساختمان یا همان راه یافتن مسیر آب سرد به مسیر آب گرم یکی از دلایل زیر ساختی گرم نشدن آب پکیج محسوب می شود. به منظور بر طرف کردن این مشکل به طور حتمی به تکنسین های مجرب نیاز خواهید داشت.

 

 بالا بودن دبی آب سرد ورودی

چنانچه دبی آب سرد ورودی پکیج بالا باشد نتیجه آن به اندازه کافی بالا نرفتن دمای آب سرد خواهد بود. همین موضوع به خودی خود می تواند جزو علل مهم گرم نشدن آب مصرفی پکیج محسوب شود. بد نیست بدانید منظور از دبی همان مقدار آب جابجا شده در یک مکان و مدت زمان مشخص است.

 

مهم ترین دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج

لازم به ذکر است که “سرد بودن آب پکیج” و “سرد و گرم شدن آن” دو مقوله متفاوت هستند. از این رو دلایل بروز هر یک از این مشکلات نیز تا حدود زیادی متفاوت با دیگری است. در واقع دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج را می توان شامل موارد زیر دانست:

 

 1. نوسان فشار آب پکیج؛
 2. کم بودن فشار آب سیستم؛
 3. اختلال در سنسور آب گرم؛
 4. خراب شدن سنسور شوفاژ سیستم؛
 5. جرم گرفتن مبدل ها؛
 6. خرابی فلومتر پکیج؛
 7. بلند بودن شعله پکیج گرمایشی؛
 8. خرابی پرشر هوا؛
 9. نوسان فشار آب پکیج؛

 

اصلی ترین دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

به طور کلی رایج ترین دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج به فشار آب آن مربوط می شود. در واقع اگر منبع آب ساختمان فاقد باد بوده یا این که پمپ تنظیم نباشد، نتیجه آن کم و زیاد شدن فشار آب خواهد بود. در ادامه وجود نوسان در آب ورودی پکیج می تواند منجر به سرد و گرم شدن آب آن شود. ناگفته نماند خرابی پمپ پکیج یکی از دلایل ایجاد نوسان در آّب ورودی پکیج به حساب می آید.

 

بنابراین پیش از اقدام به تعمیر پکیج پیشنهاد می شود ابتدا به بررسی فشار آب بپردازید و چنانچه متوجه نوسان در آن شدید، باید برای تعویض یا تعمیر پمپ اقدام کنید.

 

کم بودن فشار آب سیستم گرمایشی پکیج

از نوسان فشار آب پکیج که بگذریم کم بودن فشار آب دستگاه نیز میتواند علت سرد و گرم شدن آب پکیج به حساب می آید. به این صورت که آب کم فشار پس از ورود به پکیج، داغ شده و به دمای مورد نظر می رسد و  به دنبال آن نیز شاهد خاموش شدن شعله دستگاه خواهید بود.

 

در ادامه با سرد شدن آب، این شعله دوباره روشن شده و روند مذکور به طور پی در پی ادامه می یابد. در چنین شرایطی برای جلوگیری از سرد و گرم شدن مداوم آب پکیج لازم است برای تنظیم فشار آب از پمپ پکیج استفاده کنید.

 

اختلال در سنسور آب گرم پکیج گرمایشی

سنسور آب گرم پکیج در زمره مهم ترین و اصلی ترین قطعات پکیج قرار می گیرد که وظیفه گرم کردن آب ورودی را بر عهده دارد. در صورت خرابی حتماً باید برای تعویض این قطعه اقدام کنید؛ زیرا وجود خرابی در سنسور آب گرم یکی از دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج محسوب می شود. خراب بودن سنسور آب گرم مصرفی پکیج به منزله اندازه گیری اشتباه دمای دستگاه است؛ به این ترتیب دمای اندازه گیری شده به اشتباه نیز اعلام می شود و در نتیجه آن شاهد عدم یکنواختی دمای آب پکیج خواهید بود.

 

اگرچه خراب شدن سنسور آب گرم مصرفی پکیج موضوعی است که به ندرت اتفاق می افتد با این حال در صورت بروز چنین مشکلی چاره ای جز تعویض این سنسور نخواهید داشت.

 

خراب شدن سنسور شوفاژ، علت بالقوه سرد و گرم شدن آب پکیج

اکنون که صحبت از سنسور شد بد نیست بدانید خرابی سنسور شوفاژ نیز موجب سرد شدن آب پکیج خواهد شد. اگرچه به ظاهر ممکن است ارتباطی میان شوفاژ و پکیج وجود نداشته باشد، منتها در عمل بروز کوچک ترین مشکلی در شوفاژ موجب اختلال در عملکرد پکیج خواهد شد.

 

با این تفاسیر به هنگام بروز مشکل در دمای آب پکیج یکی از دلایلی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سنسور شوفاژ است. پس از چک کردن این سنسور در صورت خرابی باید برای تعویض آن اقدام شود.

 

جرم گرفتن مبدل های پکیج گرمایشی

در پکیج های دارای دو مبدل بر اساس میزان رسوب آب شاهد رسوب گرفتن مبدل ثانویه یا حتی اولیه خواهید بود؛ البته رسوب و جرم ممکن است در بای پس پکیج نیز دیده شود. لازم است صرف نظر از اینکه کدام مبدل دچار رسوب شده باید برای رسوب زدایی آن اقدام کنید؛ در غیر این صورت وجود رسوب و جرم در مبدل ها آب پکیج  را دائما لر سرد و گرم می نماید. از همین رو پیشنهاد می شود هر دو سال یکبار از اسید برای تمیز کردن مبدل پکیجاستفاده کرده  و اصطلاحاً پکیج را رسوب زدایی کنید.

 

توجه داشته باشید بر طرف کردن جرم های مبدل پکیج کاری تخصصی است که یک فرد عادی به ندرت از پس آن بر می آید. با این حال اگر تمایل دارید شخصاً برای این کار اقدام کنید توصیه می کنیم به مطالعه مطلب رسوب زدایی پکیج بپردازید.

 

خرابی فلومتر پکیج دیواری

برخی از انواع پکیج ها دارای فلومتر یا فلو سوئیچ بوده و خرابی فلومتر می تواند منجر به گرم یا سرد شدن آب پکیج شود. در واقع خرابی این قطعه باعث اشتباه اعلام شدن دبی و به تبع آن گرم و سردی آب مصرفی پکیج می شود. خرابی فلو سوئیچ یا فلومتر به این صورت است که پس از باز کردن آب گرم به تنهایی، آب گرم در اختیار خواهید داشت؛ منتها بعد از باز کردن آب سرد به منظور ترکیب کردن آن با آب گرم متوجه می شوید که آب به طور کامل سرد است.

 

بلند بودن شعله پکیج گرمایشی

بلند و زیاد بودن شعله پکیج، آب را سریعاً گرم کرده و پس از رسیدن آب به دمای مورد  نظر پکیج خاموش می شود؛ از طرفی بعد از خاموشی دستگاه طبیعی است که از دمای آب کاسته شده و در نهایت سرد شود. در واقع زیاد بودن شعله کوتاه پکیج دیواری و همچنین وجود اشکال در سیستم تشخیص شعله به اضافه نبود اکسیژن کافی برای احتراق جز مواردی هستند که آب پکیج را گرم و سرد می کنند

 

از همین رو بلند بودن شعله پکیج در زمره یکی از دلایل گرم و سرد بودن آب پکیج قرار می گیرد. در صورت مواجه با چنین مشکلی لازم است به بررسی جریان گاز یا تعمیر کردن شعله بپردازید.